Test Amslera,AMD,błona nasiatkówkowa,choroby oczu,zaćma,leczenie operacyjne,witrektomia,operacja okulistyczna,Klinika Okulistyczna Jasne Błonia,Łódź,ul. Rojna 90


Sprawdź swój wzrok testem Amslera

Regularne wykonywanie badań okulistycznych to zasada, której należy przestrzegać w trosce o oczy i jakość wzroku. Wsparciem może być samokontrola, której służy m.in. test Amslera.
Nasze oczy podlegają zmianom związanym z procesem starzenia. Od lat jedną z metod ich wykrywania jest test Amslera, pozwalający ocenić widzenie w obrębie dołka środkowego siatkówki – plamki (potocznie zwaną plamką żółtą), która jest odpowiedzialna za najlepsze widzenie.
Test ten można wykonać we własnym zakresie i jest szczególnie polecany osobom po 50. roku życia.
 

Jak go wykonać:

1. Jeśli nosisz okulary do czytania, załóż je.
2. Ustaw test w odległości 30 – 40 cm od twarzy.
3. Zasłoń jedno oko.
4. Drugim okiem patrz na kropkę znajdującą się w centralnym punkcie siatki.
5. Koncentruj wzrok tylko i wyłącznie na środkowym punkcie.
6. Oceń, czy wszystkie linie, które widzisz, pozostają liniami prostymi, czy nie brakuje fragmentów linii, czy wszystkie kwadraty mają taki sam wymiar.
7. Powtórz test dla drugiego oka.

Test amslera

Test Amslera – obraz prawidłowy

Test amslera błona nasiatkówkowa

Test Amslera – błona nasiatkówkowa

Test amslera AMD

Test Amslera – AMD
Test Amslera nie zastąpi oczywiście badania okulistycznego, ale stanowi badanie dodatkowe, będące formą samokontroli. Choć odgrywa on dużą rolę w wykrywaniu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), należy wiedzieć, że są przypadki, gdy w teście Amslera pacjent nie zauważa zmian, a w innych badaniach okulistycznych są one stwierdzane.
Zachęcamy do regularnych badań kontrolnych.