okulary,pomoce dla słabowidzących,soczewki wieloogniskowe,soczewki wysokoindeksowe,soczewki okularowe,powłoki antyrefleksyjne,okulary przeciwsłoneczne,okulary słoneczne,okulary dla dzieci,budowa oka,choroby oczu,zaćma,leczenie operacyjne,witrektomia,operacja okulistyczna,Klinika Okulistyczna Jasne Błonia,Łódź,ul. Rojna 90


Wady wzroku, których korekcja jest możliwa dzięki okularom, są coraz powszechniejsze. Producenci soczewek okularowych oferują obecnie szeroką gamę soczewek, by każdy użytkownik okularów mógł wybrać te, które są dla niego najodpowiedniejsze i zapewniają największy komfort widzenia.
SOCZEWKI WIELOOGNISKOWE
Stosowane w okularach soczewki wieloogniskowe pozwalają dobrze widzieć na różne odległości przez jedno szkło okularowe.

SOCZEWKI DWUOGNISKOWE

Soczewek dwuogniskowych używają najczęściej osoby z presbyopią (starczowzrocznością). Soczewki te umożliwiają używanie tylko jednej pary okularów.
Soczewki dwuogniskowe podzielone są na dwie części: górną do patrzenia do dali i dolną do patrzenia do bliży. Dolna część może mieć różną szerokość oraz kształt (półksiężycowaty, koła, wąskiego prostokąta).
 

okulary i pomoce dla słabowidzących

okulary i pomoce dla słabowidzących

okulary i pomoce dla słabowidzących

okulary i pomoce dla słabowidzących

SOCZEWKI PROGRESYWNE

okulary i pomoce dla słabowidzących


Soczewki progresywne zapewniają bardziej naturalną korekcję presbyopii niż tradycyjne soczewki dwuogniskowe, są bowiem prawdziwymi wieloogniskowymi soczewkami, w których przejścia pomiędzy poszczególnymi mocami dla różnych odległości patrzenia są niewidoczne.
Jest wiele typów soczewek progresywnych. Niektóre są przeznaczone do pracy przy komputerze — mają szerszą cześć środkową. Inne mają większą część przeznaczoną do czytania.

Dzięki soczewkom progresywnym wyeliminowany jest uciążliwy problem, pojawiający się przy soczewkach dwuogniskowych, nazywany „skakaniem obrazu”. Przy tradycyjnych soczewkach dwuogniskowych obraz wydaje się „skakać”, gdy oczy przesuwają się przez wyraźnie zaznaczoną granicę między częścią soczewki przeznaczoną do patrzenia do dali a częścią soczewki przeznaczoną do patrzenia do bliży. W przypadku soczewek progresywnych przejście między poszczególnymi mocami soczewki jest płynne, co powoduje, że zmienianie odległości patrzenia jest bardziej komfortowe.
Dzięki użyciu soczewek progresywnych możliwe jest wyraźne widzenie z drugiego końca pokoju i na większe odległości. Można również patrzeć na wprost, na monitor komputera oraz w dół, żeby móc czytać. „Korytarz” optymalnego widzenia przebiega pionowo w dół każdej soczewki progresywnej.
Kiedy używa się pierwszej pary soczewek progresywnych, może być potrzebny okres adaptacyjny, zdarza się bowiem, że podczas przechodzenia oka przez boczne strefy soczewki, obraz będzie zamazany; może się również zdarzyć, że przy szybkim ruchu głową obraz będzie „pływał”. Aby wyeliminować te zjawiska (jeśli się pojawiają), należy w początkowym okresie używania okularów wykonywać głową jedynie wolne ruchy. Z czasem wrażenie zamazania i „pływania” obrazu powinno ustąpić. W przypadku wysokiej nadwzroczności przyzwyczajenie się do soczewek progresywnych może zająć więcej czasu.
Aby okulary progresywne jak najlepiej spełniały swoje zadanie, konieczna jest ścisła współpraca okulisty lub optometrysty, optyka i pacjenta. Okulista lub optometrysta dobiera odpowiednie wartości szkieł, optyk wykonuje okulary, a pacjent musi pracować nad tym, aby jak najszybciej przyzwyczaić się do nowych okularów.

okulary i pomoce dla słabowidzących

Dobór opraw okularowych dla pełnego wykorzystania soczewek progresywnych wymaga specjalnej staranności. Dla wszystkich mocy soczewek progresywnych oprawy muszą być większe niż w przypadku soczewek standardowych.

okulary i pomoce dla słabowidzących

Jeśli oprawki nie są wystarczająco duże, zdarza się, że część soczewki przeznaczona do czytania jest zbyt mała, co powoduje, że czytanie jest mało komfortowe. Producenci soczewek starają się wyeliminować ten problem, wprowadzając soczewki progresywne o „krótkim korytarzu”, w których część przeznaczona do czytania jest większa, dzięki czemu pasują one do modnych dzisiaj, stosunkowo niewielkich opraw.

Szkła Progresywne Varilux

Jedno z najbardziej zaawansowanych, estetyczne i wygodne rozwiązanie dla presbiopów. Szkła Varilux zapewniają wyraźne i ostre widzenie na każdą odległość. Dzięki nim możliwe jest noszenie tylko jednej pary okularów, bez konieczności ich ciągłej zmiany. Bez względu na to, czy pacjent jest krótkowidzem, dalekowidzem, czy ma astygmatyzm — szkła progresywne Varilux skorygują wadę wzroku, jednocześnie przywracając naturalne widzenie.

Szkła Progresywne Varilux® X series™

Nowa gama rewolucyjnych szkieł progresywnych Varilux® X series™ skierowana jest do bardzo aktywnego Pokolenia X, którego współczesny tryb życia kreuje nowe potrzeby wzrokowe. Varilx® X series™ to innowacyjne szkła do okularów, które zapewnią płynne przejścia mocy i wyraźne widzenie na każdą odległość. Varilux® X series™ znacząco redukują konieczność poruszania głową, dzięki czemu nie trzeba szukać punktu wyraźnego widzenia.
UWAGA!

Warunkiem zadowolenia pacjenta z okularów jest ścisła współpraca między pacjentem, okulistą i optykiem. Zadaniem okulisty i optyka jest ustalenie takich parametrów szkieł okularowych, aby pacjent był zawsze zadowolony z okularów. Jeżeli będziecie Państwo niezadowoleni z dobranych w naszym gabinecie okularów, prosimy o ponowne zgłoszenie się na konsultację, celem ustalenia przyczyny Państwa dyskomfortu. W takiej sytuacji prosimy o kontakt telefoniczny celem ustalenia jak najszybszego (w ciągu kilku dni) terminu bezpłatnej wizyty, podczas której postaramy się ustalić przyczynę Państwa dyskomfortu związanego z nowymi okularami.
PACJENT ----> OKULISTA/OPTOMETRYSTA ----> OPTYK ----> ZADOWOLONY PACJENT

dr n. med. Zofia Nawrocka


Artykuł zrealizowany pod redakcją:
dr n. med. Zofia Nawrocka
specjalista chorób oczu

Przyjmuje w gabinecie okulistycznym
OKULISTYKA NAWROCCY
ul. Rojna 63/65, 91-167 Łódź

PODOBNE ARTYKUŁY

soczewki wysokoindeksowe

okulary dla dzieci

okulary przeciwsłoneczne

pomoce dla słabowidzących

powłoki antyrefleksyjne

soczewki okularowe