okulary,pomoce dla słabowidzących,soczewki wieloogniskowe,soczewki wysokoindeksowe,soczewki okularowe,powłoki antyrefleksyjne,okulary przeciwsłoneczne,okulary słoneczne,okulary dla dzieci,Soczewki okularowe specjalnego przeznaczenia,budowa oka,choroby oczu,zaćma,leczenie operacyjne,witrektomia,operacja okulistyczna,Klinika Okulistyczna Jasne Błonia,Łódź,ul. Rojna 90


Obecnie na rynku dostępne są trzy typy soczewek specjalnego przeznaczenia

1.
Soczewki ze wsparciem akomodacyjnym dla ludzi młodych.

Kiedy zmieniamy urządzenia cyfrowe, inna odległość widzenia i zmiana wielkości wyświetlanych znaków wymagają od oczu odpowiedniego dostosowania — tzw. akomodacji. Szczególnie wymagające dla wzroku jest czytanie tekstów z bliska, zwłaszcza na małych ekranach.

okulary i pomoce dla słabowidzących

Oczy szybko się męczą i pojawiają się problemy z ostrością widzenia. Dzięki szkłom ze wsparciem akomodacyjnym każdy tekst na ekranie, nawet bardzo małym, widać wyraźnie — szkła te mają na celu chronić oczy podczas długiej pracy przy urządzeniu cyfrowym oraz wspomagać użytkownika podczas czytania z bardzo bliskiej odległości.

2.
Soczewki tzw. biurowe.

Ludzie zauważają zmiany około 35. roku życia — nagle praca przed monitorem komputera i przenoszenie wzroku, np. z klawiatury na monitor lub z kalendarza na telefon, zaczyna bardziej obciążać ich oczy. Aby widzieć wyraźnie na każdą odległość, często nieświadomie przybieramy niewygodną postawę ciała, np. pochylając się do przodu lub unosząc głowę.

okulary i pomoce dla słabowidzących

Ból pleców i szyi w połączeniu z suchymi lub łzawiącymi oczami to jedynie kilka z możliwych konsekwencji. Soczewki „biurowe” pomagają uniknąć tego typu obciążenia — są dopasowane do szczególnych potrzeb wzrokowych danego użytkownika w pracy oraz — w przeciwieństwie do soczewek do czytania lub progresywnych — są zoptymalizowane pod kątem widzenia wszystkich wymaganych odległości podczas pracy przed monitorem komputera, ekranem tabletu czy smartfona.

3.
Soczewki dla kierowców.

Dobre widzenie to podstawa bezpieczeństwa podczas jazdy. Podczas prowadzenia samochodu nasze oczy pracują na wysokich obrotach — ciągle przenosimy wzrok pomiędzy jezdnią, nawigacją oraz lusterkami wstecznym i bocznymi. Niekorzystne warunki pogodowe lub oświetleniowe często utrudniają widzenie.
 

okulary i pomoce dla słabowidzących

Kiedy zapada zmrok, źrenica bardzo się rozszerza i dzięki temu absorbuje większą ilość światła, co zapewnia lepsze widzenie. Jeżeli mijamy wówczas obiekt emitujący odblaski, źrenica nie jest w stanie zwęzić się dostatecznie szybko, a przez to duża ilość oślepiającego światła wpada do oka i następuje chwilowe oślepienie. Specjalistyczne soczewki dla kierowców minimalizują obciążenie oczu podczas jazdy oraz zapewniają lepsze widzenie, dzięki czemu mamy pewność, że bezpiecznie i bezstresowo dotrzemy do celu.

Zalety soczewek dla kierowców

• umożliwiają szybszą ocenę odległości i sytuacji na drodze,
• polepszają widzenie w nocy,
• minimalizują odbite świtało.

dr n. med. Zofia Nawrocka


Artykuł zrealizowany pod redakcją:
dr n. med. Zofia Nawrocka
specjalista chorób oczu

Przyjmuje w gabinecie okulistycznym
OKULISTYKA NAWROCCY
ul. Rojna 63/65, 91-167 Łódź

PODOBNE ARTYKUŁY

soczewki wysokoindeksowe

okulary dla dzieci

okulary przeciwsłoneczne

pomoce dla słabowidzących

powłoki antyrefleksyjne

soczewki wieloogniskowe