Badania okulistyczne,choroby oczu,aparatura,angiografia fluoresceinowa AF,SOCT jaskrowe,badanie ostrości wzroku,pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,badanie przedniego odcinka oka,Badanie tylnego odcinka oka,USG w projekcji A i B,pachymetria,pole widzenia,badanie Angio-OCT,angiografia Indocyjaninowa,pomiar grubości rogówki,lampa szczelinowa Haag Streit,badanie wady wzroku,autorefraktometr,badanie komórek środbłonka,mikroskopia lustrzana,NFZ,biometria optyczna,Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,metodą bezdotykowa,metoda Pascala,komputerowe badanie pola widzenia,leczenie operacyjne,operacja okulistyczna,Klinika Okulistyczna Jasne Błonia,Łódź,ul. Rojna 90


DEFINICJA BADANIA

Optyczna koherentna tomografia (OCT ang. opical coherence tomography) jest metodą obrazowania działającą na podobnej zasadzie jak ultrasonografia z tą różnicą, że rozchodzeniu i odbiciu na granicy ośrodków zamiast fali dźwiękowej ulega fala elektromagnetyczna. Po raz pierwszy optyczna koherentna tomografia została zastosowana w okulistyce w latach 90 XX wieku przez Huang i wsp. w Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, USA.
Od tego czasu stała się niezwykle popularnym i użytecznym narzędziem umożliwiającym obrazowanie schorzeń przedniego i tylnego odcinka oka oraz diagnostykę jaskry. Dokładna ocena morfologii poszczególnych warstw siatkówki za pomocą OCT umożliwiła rozpoznanie i monitorowanie takich schorzeń tylnego bieguna oka jak: choroby plamki (m. in. AMD), odwarstwienia siatkówki, dystrofie siatkówki, choroby pogranicza szklistkowo-siatkówkowego, ale również zmiany w przebiegu cukrzycy i chorób naczyniowych (zatoru, zakrzepu).
Wraz z upływem lat i szybkim postępem technologicznym na rynek wchodziły kolejne, wciąż ulepszane wersje urządzeń optycznej koherentnej tomografii: OCT oparte na domenie czasowej (TD-OCT ang. Time domain OCT), OCT Spektralne (SD-OCT ang. Spectral domain-OCT), EDI-OCT (ang. enhanced depta spectra domain-OCT).

System Spectralis HRA (FA) + OCT, HEIDELBERG ENGINEERING

System Spectralis HRA (FA) + OCT, HEIDELBERG ENGINEERING to urządzenie umożliwiające jednoczasowe wykonanie angiografii fluoresceinowej (AF) i spektralnej optycznej koherentnej tomografii (SOCT) – podstawowe badania w diagnostyce schorzeń siatkówki i pogranicza szklistkowo-siatkówkowego oraz nerwu wzrokowego. Opcja EDI pozwala ocenić również naczyniówkę.

HEIDELBERG ENGINEERING

  • 3_Otwór w plamce SOCT kolor
  • 3_Otwór w plamce SOCT czarno biały
  • 2_Otwór w plamce SOCT kolor
  • 2_Otwór w plamce SOCT czarno biały
  • 1_Otwór w plamce SOCT kolor
  • 1_Otwór w plamce SOCT czarno biały

JAK POWINIEN BYĆ PRZYGOTOWANY PACJENT

Nie ma konieczności przygotowywania pacjenta do badania w szczególny sposób, jednak celem lepszej jakości uzyskiwanego obrazu przed badaniem pacjent poddawany jest mydriazie (poszerzeniu źrenic przy pomocy 1% roztworu Tropicamidu).

JAK WYGLĄDA I NA CZYM POLEGA BADANIE

Podczas badania pacjent wygodnie siedzi z opartą brodą i czołem o "wsporniki" urządzenia. W czasie uzyskiwania najlepszej jakości obrazu w aparacie pojawia się jasny, zielony punkt, na który badany powinien patrzeć przez cały czas trwania badania. Następnie osoba badająca prosi pacjenta, aby nie ruszał się i nie mrugał przez kilka sekund, w trakcie których wykonywane są zdjęcia.

Badania i zabiegi okulistyczne wykonywane są w Klinice Okulistycznej „Jasne Błonia” Sp. z o.o., Łódź, ul. Rojna 90, tel.: 42 611 04 04