Skrzydlik,autologiczny przeszczep spojówki,przeszczep błony owodniowej,leczenie operacyjne,operacja okulistyczna,Klinika Okulistyczna Jasne Błonia,Łódź,ul. Rojna 90

Skrzydlik to inaczej łagodny przerost spojówki gałkowej mający charakter trójkątnej, uniesionej, powierzchownej włóknisto-naczyniowej zmiany rosnącej w kierunku rogówki. Zwykle rozwija się od strony nosa.

Dokładna przyczyna powstania skrzydlika nie jest do końca znana. Niemniej jednak zbyt intensywna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe czy też przebywanie w wietrznych warunkach może prowadzić do nadmiernego wzrostu spojówki i formowania skrzydlika.
Dolegliwość dotyka częściej osoby mieszkające w ciepłym klimacie.
W większości przypadków skrzydlik nie powoduje poważnych powikłań i nie wymaga żadnego leczenia lub może być leczony zachowawczo - poprzez zastosowanie kropli nawilżających tak zwanych sztucznych łez, a w przypadku zaczerwienienia i stanu zapalnego kropli ze sterydami lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Leczenie operacyjne stosuje się u pacjentów u których skrzydlikowi towarzyszy dyskomfort, nawracające stany zapalne, zaburzenia powierzchni oka lub zaburzenia widzenia (astygmatyzm).

Opracowano wiele technik operacyjnych w leczeniu skrzydlika takich jak: proste wycięcie, autologiczny przeszczep spojówki czy przeszczep błony owodniowej lub kombinacja obu tych metod.
Wybór metody zależy od stopnia zaawansowania skrzydlika co ocenia się w badaniu okulistycznym.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (kroplowym) i podspojówkowym.
Po wycięciu skrzydlika na spojówkę zakłada się rozpuszczalne szwy, które nie wymagają zdejmowania w późniejszym okresie. Po operacji wdrażane jest leczenie miejscowe kroplami sterydowymi, kroplami z antybiotykiem celem zmniejszenia ryzyka zakażenia oraz kroplami nawilżającymi. Proces gojenia trwa około 1-2 miesięcy.

1 Skrzydlik

Skrzydlik oka prawego.

2 Skrzydlik

Stan po usunięciu skrzydlika z przeszczepem płatka spojówki.

3 Skrzydlik

3 miesiące po operacji usunięcia skrzydlika.

W tym okresie nie należy korzystać z kąpieli w basenie. Do czasu wygojenia spojówki nie wolno też zakładać soczewek kontaktowych, a oczy należy chronić okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV.

dr n. med. Magdalena Trębińska


Autorka artykułu:
dr n. med. Magdalena Trębińska
specjalista chorób oczu

Przyjmuje w gabinecie okulistycznym
OKULISTYKA NAWROCCY
ul. Rojna 63/65, 91-167 Łódź

Badania i zabiegi okulistyczne wykonywane są w Klinice Okulistycznej „Jasne Błonia” Sp. z o.o., Łódź, ul. Rojna 90, tel.: 42 611 04 04