Okulary,pomoce dla słabowidzących,soczewki wysokoindeksowe,soczewki okularowe,powłoki antyrefleksyjne,okulary przeciwsłoneczne,okulary dla dzieci,budowa oka,choroby oczu,zaćma,leczenie operacyjne,witrektomia,operacja okulistyczna,Klinika Okulistyczna Jasne Błonia,Łódź,ul. Rojna 90


Pomoce dla osób słabowidzących to grupa przyrządów optycznych dla osób z — wrodzoną lub nabytą — znaczną dysfunkcją narządu wzroku (AMD, jaskra, zaćma, uszkodzenie nerwu wzrokowego, dystrofia rogówki, retinopatia cukrzycowa, zwyrodnienie barwnikowe i inne), stosowane, gdy dostępne metody leczenia nie umożliwiają poprawy widzenia.
Odpowiednio dobrane pomoce optyczne pozwalają na maksymalne wykorzystanie zachowanej ostrości wzroku. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie, pozwalają na oglądanie telewizji, czytanie i wykonywanie innych czynności niemożliwych do wykonania w zwykłych okularach.

pomoce dla słabowidzących

MONOKULARY

Monokulary cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku ze względu na niewielkie rozmiary, wygodę używania i swoje możliwości — zarówno podczas urlopowych wędrówek na wolnej przestrzeni, np. w górach, jak i podczas zwiedzania muzeów czy oglądania przedstawień teatralnych. Łatwe w obsłudze, nie zajmują wiele miejsca w podręcznej torbie.

pomoce dla słabowidzących

pomoce dla słabowidzących

LUPY

pomoce dla słabowidzących

Lupa jest najprostszym przyrządem optycznym służącym do obserwacji drobnych przedmiotów, których szczegóły przy oglądaniu gołym okiem są słabo lub całkiem niewidoczne. W najprostszym przypadku lupę stanowi pojedyncza soczewka dodatnia.

pomoce dla słabowidzących

Obecnie na rynku dostępne są lupy:
– lekkie lupy z asferycznymi soczewkami,
– zasilane z sieci na akumulator albo zwykłe na baterie,
– stojące i przenośne,
– z diodą led, światłem kryptonowym albo halogenowym.

pomoce dla słabowidzących

pomoce dla słabowidzących

OKULARY LUPOWE I LUPOWE PRYZMATYCZNE

Jedno- lub dwuoczne (z zastosowaniem pryzmatów), przeznaczone do obserwacji przedmiotów położonych blisko osoby ich używającej. Spełniają one podobną rolę jak lupy — pozwalają na dużo większe powiększenie oglądanego obrazu, chociaż odległość oka od oglądanego przedmiotu ulega znacznemu skróceniu.
Szczególnie polecamy okulary lupowe pryzmatyczne, które pozwalają na zwiększenie odległości do oglądanego przedmiotu w porównaniu do zwykłych tradycyjnych okularów lupowych.

pomoce dla słabowidzących

OKULARY LORNETKOWE

Okulary z optycznym systemem powiększającym do bliży i do dali. Osoby słabowidzące mogą, w określonych sytuacjach, zwiększyć swój komfort widzenia, dzięki zastosowaniu optycznych systemów powiększających wbudowanych w okulary. Chodzi o małe lunetki, które poprawiają widzenie w dali. W większości oferowanych systemów można nakładać dodatkowe nasadki, które pozwalają przestawić system do lepszego widzenia dla bliży. W ten sposób można stosować okulary przemiennie — do widzenia z daleka oraz z bliska.

pomoce dla słabowidzących

POMOCE ELEKTRONICZNE

Nowoczesne elektroniczne urządzenia pozwalające w każdej sytuacji powiększyć tekst, wyostrzyć kontrast poprzez czarno-białe wyświetlanie obrazu, bądź jego negatywne odbicie. Dzięki różnym funkcjom, np. stopklatce można zrobić zdjęcie przedmiotu znajdującego się poza zasięgiem wzroku, a następnie obejrzeć go z wygodnej odległości.

dr n. med. Zofia Nawrocka


Artykuł zrealizowany pod redakcją:
dr n. med. Zofia Nawrocka
specjalista chorób oczu

Przyjmuje w gabinecie okulistycznym
OKULISTYKA NAWROCCY
ul. Rojna 63/65, 91-167 Łódź

PODOBNE ARTYKUŁY

soczewki wysokoindeksowe

okulary dla dzieci

okulary przeciwsłoneczne

powłoki antyrefleksyjne

soczewki okularowe

soczewki wieloogniskowe