Gradówka,Stożek rogówki,Choroby oczu,Retinopatia w przebiegu nadciśnienia tętniczego,Retinopatia cukrzycowa,podwichnięcie soczewki,zwichnięcie soczewki,Otwór w plamce LMH i MH,Epidemiczne zapalenie rogówki i spojówki,zaćma,jaskra,witrektomia,błona przedsiatkówkowa,błona nasiatkówkowa,cukrzyca powikłania oczne,iniekcje doszklistkowe,leczenie operacyjne,operacja okulistyczna,Klinika Okulistyczna Jasne Błonia,Łódź,ul. Rojna 90


GRADÓWKA (torbiel gruczołu Meiboma)

Gradówka (torbiel gruczołu Meiboma) powstaje w wyniku zablokowania ujścia gruczołów Meiboma lub innych gruczołów łojowych, które znajdują się w powiekach. W wynik tego dochodzi do powstania jałowego stanu zapalnego.
Nadmiar wydzieliny produkowanej przez gruczoły nie mając ujścia, przenika do otaczających tkanek powieki, przybierając formę guzka. Jeżeli dojdzie do nadkażenia gradówki, powstaje jęczmień wewnętrzny. Często towarzyszy jej zaczerwienienie skóry i obrzęk. Z punktu widzenia estetyki stwarza to znaczny dyskomfort.
Często występuje u osób z łojotokowym zapaleniem skóry, zakażonych nużeńcem.

Nużeniec

Rodzaj leczenia zachowawczego ustala indywidualnie lekarz okulista . Dotyczy ono leczenia przyczyny powstania gradówki np. nużycy oraz leczenie miejscowego za pomocą odpowiednich preparatów farmakologicznych. W przypadku zmiany o charakterze przewlekłym preferowany jest zabieg operacyjny. Każda usunięta zmiana musi być przesłana do badania histopatologicznego w celu wykluczenia zmiany nowotworowej.
Nie polecamy leczenia metodami domowymi, ponieważ nie zawsze postawienie rozpoznania jest jednoznaczne. Do gradówki na przykład może być podobny rak gruczołu łojowego.

JĘCZMIEŃ ZEWNĘTRZNY

Jęczmień zewnętrzny powstaje w wyniku ostrego, ropnego stanu zapalnego mieszka rzęsowego i związanych z nim gruczołów Zeisa lub Meiboma.
Charakteryzuje się powstaniem bolesnego uwypuklenia skóry z obecnością rzęsy na szczycie.

Czasami może występować w postaci mnogich ropni na brzegu powiekowym.
Ze względu na charakter ropny procesu należy wykazywać znaczną ostrożność.
Nie wolno samodzielnie „wyciskać”, nacinać jęczmienia!

Leczenie obejmuje maści, krople z antybiotykiem.