Entropion,ektropion,chirurgia plastyczna powiek,guzy powiek,plastyka powiek,opadanie powiek,zabiegi powiekowe,plastyka powiek,rekonstrukcja powiek,leczenie operacyjne,witrektomia,operacja okulistyczna,Klinika Okulistyczna Jasne Błonia,Łódź,ul. Rojna 90


Entropion (podwinięcie powieki) to nieprawidłowe ustawienie powieki polegające na wywinięciu jej brzegu do wewnątrz w stronę powierzchni oka. Wynikające z tego ustawienie rzęs w stronę powierzchni gałki ocznej może powodować nadmierne łzawienie, uczucie ciała obcego, światłowstręt a także prowadzić do zapalenia spojówek lub w ciężkich przypadkach owrzodzenia rogówki.
Nieprawidłowe ustawienie powiek zwykle pojawia się z wiekiem (entropion inwolucyjny),  co związane jest ze starzeniem się narządu wzroku. Dochodzi do osłabienia działania mięśni szpary powiekowej (mięśni retraktorów), rozciągnięcia więzadeł i w konsekwencji do wiotczenia powieki.  
Inną przyczyną podwinięcia powieki mogą być zmiany bliznowate w obrębie spojówki i skóry po urazie lub wcześniejszych zabiegach operacyjnych, a także choroby ogólnoustrojowe w których  dochodzi do bliznowacenia (pemfigoid oczny, twardzina).
Tylko zabieg chirurgiczny daje możliwość trwałego wyleczenia tego schorzenia.
Ma on na celu przywrócenie prawidłowej funkcji powieki- pełnego zamknięcia powiek, prawidłowego mrugania i właściwej dystrybucji łez z jednoczasowym uzyskaniem dobrego wyniku estetycznego.
Wybór techniki operacyjnej zależy od etiologii.
Najczęściej stosowaną i uniwersalną techniką dająca trwały efekt w sytuacji przewagi spastyczności mięśni oka jest poziome rozdzielenie powieki z założeniem szwów rotacyjnych (odwracających)
Podczas zabiegu wykonuje się poziome nacięcie powieki przez całą jej grubość. Centralny punkt cięcia znajduje się 4 mm poniżej linii rzęs. Następnie zakłada się zwykle 3 szwy odwracające oraz szwy skórne. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
Po zabiegu do worka spojówkowego przez 7-10 podaje się maść z antybiotykiem, a zdjęcie szwów następuje po 7 dniach od zabiegu.

dr n. med. Magdalena Trębińska

Autorka artykułu:
dr n. med. Magdalena Trębińska
specjalista chorób oczu

Przyjmuje w gabinecie okulistycznym
OKULISTYKA NAWROCCY
ul. Rojna 63/65, 91-167 Łódź

Badania i zabiegi okulistyczne wykonywane są w Klinice Okulistycznej „Jasne Błonia” Sp. z o.o., Łódź, ul. Rojna 90, tel.: 42 611 04 04