Ektropion,entropion,chirurgia plastyczna powiek,guzy powiek,plastyka powiek,opadanie powiek,zabiegi powiekowe,plastyka powiek,rekonstrukcja powiek,leczenie operacyjne,witrektomia,operacja okulistyczna,Klinika Okulistyczna Jasne Błonia,Łódź,ul. Rojna 90


Ektropion (odwinięcie powieki) jest stanem, w którym brzeg powieki nie przylega prawidłowo do wypukłej powierzchni gałki ocznej tylko od niej odstaje. W konsekwencji prowadzi to do ekspozycji spojówki tarczkowej, czego efektem jest zaczerwienienie gałki ocznej i nadmierne łzawienie.
Długotrwała ekspozycja spojówki powoduje jej przerost, nawracające stany zapalne, a w cięższych przypadkach owrzodzenia rogówki.
Odwinięcie powieki może dotyczyć części lub całości jej długości. W przypadku odwinięcia powieki w części przyśrodkowej dochodzi do osłabienia czynności pompy łzowej i nasilonego łzawienia.
W odwinięciu centralnym odstawianie powieki od oka prowadzi do zapaleń spojówek, z kolei boczne odwinięcie powoduje gromadzenie się łez w okolicy bocznego kąta oka i ich przelewanie się.
Przypadłość ta charakterystyczna jest dla wieku podeszłego (ektropion inwolucyjny) - ze względu na osłabienie napięcia mięśni szpary powiekowej, zwiotczenie skóry powiek, zwiotczenie tarczki, a także osłabienie i rozciągnięcie więzadeł. Może być również spowodowana przez zmiany bliznowate, które pociągają brzeg powieki (po przebytych stanach zapalnych lub operacjach estetycznych) oraz porażenie nerwu twarzowego (postać porażenna).

Leczenie polega na stosowaniu kropli okulistycznych celem złagodzenia objawów (stan zapalny, łzawienie), ale są to rozwiązania czasowe. Tylko operacja jest w stanie dać długotrwały efekt.

Istnieje wiele technik korekcji odwijania powiek. Metody operacyjne różnią się w zależności od lokalizacji odwinięcia. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
Przy odwinięciu centralnym plastyka powieki polega na poziomym skróceniu powieki poprzez wycięcie pełnościennego romboidalnego fragmentu powieki i założeniu szwów.
Ektropion w części bocznej koryguje się poprzez zespolenie bocznego brzegu tarczki z okostną bocznego brzegu oczodołu. Wypreparowany fragment tarczki przyszywa się do okostnej w odpowiednim położeniu ( może to być połączone z jednoczesnym usunięciem nadmiaru skóry).

Po zabiegu stosuje się maść z antybiotykiem przez okres 7 -10 dni.

Szwy skórne są usuwane po 7 dniach, a szwy wchłanialne pozostawiane do ich samoistnej absorbcji.
Przy odwinięciu centralnym plastyka powieki polega na poziomym skróceniu powieki poprzez wycięcie pełnościennego romboidalnego fragmentu powieki i założeniu szwów.

dr n. med. Magdalena Trębińska

 

Autorka artykułu:
dr n. med. Magdalena Trębińska
specjalista chorób oczu

Przyjmuje w gabinecie okulistycznym
OKULISTYKA NAWROCCY
ul. Rojna 63/65, 91-167 Łódź

Badania i zabiegi okulistyczne wykonywane są w Klinice Okulistycznej „Jasne Błonia” Sp. z o.o., Łódź, ul. Rojna 90, tel.: 42 611 04 04