AMD,zwyrodnienie części centralnej siatkówki związane z wiekiem,Lucentis,Avastin,Eyelea,VEGF,Ozurdex,choroby oczu,zaćma,leczenie operacyjne,witrektomia,operacja okulistyczna,Klinika Okulistyczna Jasne Błonia,Łódź,ul. Rojna 90


Zwyrodnienie części centralnej siatkówki związane z wiekiem (AMD).

Mechanizm powstawania zmian nie jest całkowicie znany. Choroba występuje głównie u osób po 60 roku życia, częściej u kobiet.

Czynniki ryzyka

palenie papierosów, nadwaga, nadwzroczność, nadciśnienie, zaburzenia gospodarki cholesterolowej – podwyższony poziom cholesterolu, dieta uboga w warzywa i owoce, jasny kolor tęczówek, ekspozycja na słońce, przebyty zawał serca, przebyty udar mózgu.

  Pamiętaj! 

Można dziedziczyć skłonność do wystąpienia AMD. Jeżeli w Twojej rodzinie ktoś cierpiał lub cierpi na AMD: rzuć natychmiast palenie (jeżeli palisz papierosy), idź do lekarza internisty – zadbaj o prawidłowe poziomy cholesterolu we krwi, chroń oczy przed słońcem, walcz z otyłością.

Wyróżniamy dwa typy AMD

1. SUCHE AMD

W tym typie AMD występują druzy, uznawane za pierwszy objaw choroby. Pacjent odczuwa stopniowe, powolne pogarszanie się widzenia, głównie podczas czytania (z czasem – czytanie staje się w ogóle niemożliwe). Narastaniu tych objawów towarzyszy stopniowe pogarszanie się widzenia do dali. Nie ma skutecznych metod leczenia suchej postaci AMD.

 

  Pamiętaj! 

W tym typie zwyrodnienia może pojawić się komponenta wilgotna.
AMD suche SS-OCT

AMD suche, obraz SS-OCT

AMD suche OCT

AMD suche, obraz OCT

2. WYSIĘKOWE AMD

Pod nabłonkiem barwnikowym powstaje błona złożona z nowo utworzonych, patologicznych naczyń, które z czasem przedostają się pod siatkówkę sensoryczną. Gdy dochodzi do powstania przesięku, wylewu w okolicy dołka środkowego, następuje gwałtowne pogorszenie widzenia. Pacjent widzi ciemną plamę w centralnym polu widzenia i nie może czytać. Pozostaje mu jedynie widzenie obwodowe. Końcowe stadium to pojawienie się w tym miejscu blizny.

 

  • 4 AMD wysiękowe SS-OCT
  • 3 AMD wysiękowe SS-OCT
  • 2 AMD wysiękowe SS-OCT
  • 1 AMD wysiękowe SS-OCT

AMD wysiękowe, obraz SS-OCT

AMD wysiękowe OCT

AMD wysiękowe, obraz OCT

AMD wysiękowe angiografia

AMD wysiękowe, obraz SS-OCT angiografia

Leczenie

Trzeba być bardzo czujnym i w przypadku pojawienia się jakichkolwiek oznak wilgotnej postaci AMD, należy szybko wkroczyć z leczeniem, które polega na doszklistkowym podawaniu leków (Avastin lub Lucentis). Lek podawany jest w warunkach szpitalnych, na sali operacyjnej.

Leki, które podaje się przy leczeniu wysiękowej postaci AMD

1. Lucentis (ranibizumab) lub Avastin (bewacizumab), które podaje się do oka w formie zastrzyku, hamują działanie czynnika wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF).

2. Eyelea to forma receptora wyłapującego cząstki VEGF krążące w krwiobiegu i tworzącego nieaktywny chemicznie kompleks. Podaje się go w postaci iniekcji do ciała szklistego. Jego zaletą jest fakt, że działa znacznie dłużej niż wymienione wyżej, a zatem może być podawany rzadziej.

3. Ozurdex umieszcza się w ciele szklistym w postaci implantu w warunkach sterylnej sali operacyjnej. Jego składnikiem jest deksametazon o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Zaletą leku jest długi czas działania – aż 6 miesięcy.

  UWAGA!  

Wszystkie wymienione leki powinny być podawane w warunkach sali operacyjnej w ośrodkach, w których pracują chirurdzy szklistkowo-siatkówkowi. Tylko wtedy można pacjentowi zapewnić bezpieczeństwo na jak najwyższym poziomie, gdyby doszło do powikłań.

Sprawdź swój wzrok testem Amslera

1. Jeśli nosisz okulary do czytania – załóż je.
2. Ustaw test w odległości 30 - 40 cm od twarzy.
3. Zasłoń jedno oko.
4. Drugim okiem patrz na kropkę, znajdującą się w centralnym punkcie siatki.
5. Koncentruj wzrok tylko i wyłącznie na środkowym punkcie.
6. Oceń: czy wszystkie linie, które widzisz pozostają liniami prostymi, czy nie brakuje fragmentów linii, czy wszystkie kwadraty mają taki sam wymiar.
7. Powtórz test dla drugiego oka.

Test amslera

Test Amslera – obraz prawidłowy

Test amslera AMD

Test Amslera – AMD

Badania i zabiegi okulistyczne wykonywane są w Klinice Okulistycznej „Jasne Błonia” Sp. z o.o., Łódź, ul. Rojna 90, tel.: 42 611 04 04