AMD,zwyrodnienie części centralnej siatkówki związane z wiekiem,AMD wysiękowe,Suche AMD,Lucentis,Beovue,Avastin,bewacizumab,Eyelea,aflibercept,VEGF,Ozurdex,choroby oczu,zaćma,leczenie operacyjne,witrektomia,operacja okulistyczna,Klinika Okulistyczna Jasne Błonia,Łódź,ul. Rojna 90


Zwyrodnienie części centralnej siatkówki związane z wiekiem (AMD).

Mechanizm powstawania zmian nie jest całkowicie znany. Choroba występuje głównie u osób po 60 roku życia, częściej u kobiet.

Czynniki ryzyka

palenie papierosów, nadwaga, nadwzroczność, nadciśnienie, zaburzenia gospodarki cholesterolowej – podwyższony poziom cholesterolu, dieta uboga w warzywa i owoce, jasny kolor tęczówek, ekspozycja na słońce, przebyty zawał serca, przebyty udar mózgu.

  Pamiętaj! 

Można dziedziczyć skłonność do wystąpienia AMD. Jeżeli w Twojej rodzinie ktoś cierpiał lub cierpi na AMD: rzuć natychmiast palenie (jeżeli palisz papierosy), idź do lekarza internisty – zadbaj o prawidłowe poziomy cholesterolu we krwi, chroń oczy przed słońcem, walcz z otyłością.

Wyróżniamy dwa typy AMD

1. SUCHE AMD

W tym typie AMD występują druzy, uznawane za pierwszy objaw choroby. Pacjent odczuwa stopniowe, powolne pogarszanie się widzenia, głównie podczas czytania (z czasem czytanie staje się w ogóle niemożliwe). Narastaniu tych objawów towarzyszy stopniowe pogarszanie się widzenia do dali. Nie ma skutecznych metod leczenia suchej postaci AMD.

 

  Pamiętaj! 

W tym typie zwyrodnienia może pojawić się komponenta wilgotna.
  • 1_suche AMD
  • 2_suche AMD
  • 3_suche AMD

AMD suche, obraz SS-OCT

AMD suche OCT

AMD suche, obraz OCT

  • 1_suche AMD_angiografia
  • 3_suche AMD_angio
  • 2_suche AMD_angio

AMD suche, obraz SS-OCT angiografia

2. WYSIĘKOWE AMD

Pod nabłonkiem barwnikowym powstaje błona złożona z nowo utworzonych, patologicznych naczyń, które z czasem przedostają się pod siatkówkę sensoryczną. Gdy dochodzi do powstania przesięku, wylewu w okolicy dołka środkowego, następuje gwałtowne pogorszenie widzenia. Pacjent widzi ciemną plamę w centralnym polu widzenia i nie może czytać. Pozostaje mu jedynie widzenie obwodowe. Końcowe stadium to pojawienie się w tym miejscu blizny.

 

AMD suche OCT

AMD wysiękowe, zdjęcie

  • 2_wilgotne AMD
  • 3_wilgotne AMD

AMD wysiękowe, obraz SS-OCT

AMD wysiękowe OCT

AMD wysiękowe, obraz OCT

AMD wysiękowe angiografia

AMD wysiękowe, obraz SS-OCT angiografia

Leczenie

Trzeba być bardzo czujnym i w przypadku pojawienia się jakichkolwiek oznak wilgotnej postaci AMD, należy szybko wkroczyć z leczeniem, które polega na doszklistkowym podawaniu leków (Avastin, Lucentis, Eylea, Beovue). Lek podawany jest w warunkach szpitalnych, na sali operacyjnej

Leki, które podaje się przy leczeniu wysiękowej postaci AMD

1. Avastin (Bewacizumab) jest przeciwciałem, Lucentis (Ranibizumab) jest fragmentem przeciwciała przeciwko VEGF. Leki podaje się do oka w formie zastrzyku, hamują działanie naczyniowego czynnika wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF).

2. Eylea (Aflibercept) blokuje wszystkie ligandy VEGF R 1. To forma receptora wyłapującego cząstki VEGF krążące w krwiobiegu i tworzącego nieaktywny chemicznie kompleks. Podaje się go w postaci iniekcji do ciała szklistego. Jego zaletą jest fakt, że działa znacznie dłużej niż wymienione wyżej, a zatem może być podawany rzadziej, zwykle co 2 miesiące.

3. Beovue (Brolucizumab) blokuje ligandy VEGF R 1 i 2. Jego działanie utrzymuje się do 3 miesięcy.

  UWAGA!  

Wszystkie wymienione leki powinny być podawane w warunkach sali operacyjnej w ośrodkach, w których pracują chirurdzy szklistkowo-siatkówkowi. Tylko wtedy można pacjentowi zapewnić bezpieczeństwo na jak najwyższym poziomie, gdyby doszło do powikłań.

Sprawdź swój wzrok testem Amslera

1. Jeśli nosisz okulary do czytania – załóż je.
2. Ustaw test w odległości 30 - 40 cm od twarzy.
3. Zasłoń jedno oko.
4. Drugim okiem patrz na kropkę, znajdującą się w centralnym punkcie siatki.
5. Koncentruj wzrok tylko i wyłącznie na środkowym punkcie.
6. Oceń: czy wszystkie linie, które widzisz pozostają liniami prostymi, czy nie brakuje fragmentów linii, czy wszystkie kwadraty mają taki sam wymiar.
7. Powtórz test dla drugiego oka.

Test amslera

Test Amslera – obraz prawidłowy

Test amslera AMD

Test Amslera – AMD

Badania i zabiegi okulistyczne wykonywane są w Klinice Okulistycznej „Jasne Błonia” Sp. z o.o., Łódź, ul. Rojna 90, tel.: 42 611 04 04