Vail Vitrectomy 2022,prof. Jerzy Nawrocki,dr. Zofia Nawrocka,prof. Zofia Anna Nawrocka, A&A Golf Club,dr. Zbigniew Pikulski,leczenie jaskry,GlauCat,konferencja okulistyczna,Polskie Towarzystwo Okulistyczne,Klinika Okulistyczna,Jasne błonia

04.01.2022

Każdego roku, 4 stycznia obchodzony jest on w związku z rocznicą urodzin Louisa Braille’a, twórcy alfabetu dla osób niewidomych. Pismo zostało stworzone w drugiej dekadzie XIX w. przez kilkunastoletniego zaledwie wówczas Braille’a, który stracił wzrok w wieku niespełna trzech lat, w wyniku wypadku.

Dzięki stworzonemu przez niego alfabetowi, osoby niewidome i niedowidzące mogą czytać książki, sporządzać notatki oraz rozwijać swoje zainteresowania. Jest on na tyle uniwersalny, że może być używany niemal w każdym języku!

Jako ciekawostkę, pragniemy dodać, że polską adaptację alfabetu opracowała hrabianka i zakonnica, Matka Elżbieta Róża Czacka, która w swoim majątku w podwarszawskich Laskach, założyła w 1921 roku pierwszy w kraju ośrodek dla osób niewidomych.

 

alfabet Braille'a

11.11.2021

podziękowanie

Rok 2021 to dla nas rok szczególny, bo jubileuszowy. Z tej okazji otrzymaliśmy wiele listów gratulacyjnych i ciepłych słów, a wśród nich list szczególny, od Prezydent Miasta Łodzi, Pani Hanny Zdanowskiej.

16.10.2021

W Centrum Konferencyjnym Hotelu Gołębiewski w Karpaczu, po raz kolejny odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja OKULISTYKA-KONTROWERSJE. W komitecie naukowym sympozjum uczestniczyli lekarze Kliniki Okulistycznej Jasne Błonia – prof. dr hab. Zofia Anna Nawrocka oraz prof. dr hab. Jerzy Nawrocki. Podczas debaty oksfordzkiej, której tematem była "Telemedycyna w okulistyce – teraźniejszość czy przyszłość?" w loży mędrców zasiadała prof. Zofia Anna Nawrocka zaś w prezydium 2 sesji – prof. dr hab. Jerzy Nawrocki, który był również moderatorem sesji pt. "Czy laseroterapia zabezpieczająca odwarstwionej obwodowo oraz lokalnie siatkówki jest lepsza niż procedura wpuklenia odcinkowego?". Organizator Konferencji – Katedra i Klinka Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

04.10.2021

30 lat minęło, jak jeden dzień! Czas płynie tak szybko, że aż trudno uwierzyć w ten jubileusz! Dorobek Okulistyka Nawroccy oraz Klinika Okulistyczna Jasne Błonia to zasługa całego zespołu, wszystkich osób, które każdego dnia angażują swój czas i energię dla pomyślności tego wspólnego przedsięwzięcia. Spoglądamy z satysfakcją na to co za nami i pełni optymizmu myślimy o tym co nas czeka w przyszłości. Dzisiejszym postem otwieramy cykl jubileuszowych materiałów dotyczących Okulistyka Nawroccy i Klinika Okulistyczna Jasne Błonia. Przyjemnej lektury!

 

03.09.2021

Jaskra neowaskularna to jedno z późnych powikłań cukrzycy. Niezdiagnozowana w porę może prowadzić do utraty wzroku. Dlatego w tej chorobie liczy się czas. Zachęcamy Państwa do lektury wywiadu z prof. Zofią Anną Nawrocką, którego udzieliła Gazecie Wyborczej.

28.08.2021

Lekarze Kliniki Okulistycznej JASNE BŁONIA brali udział w III Międzynarodowej Konferencji Jaskrowo-Zaćmowej GlauCat, która odbyła się w dniach 27-28 sierpnia br. w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach. Tematem IV Sesji konferencji było leczenie operacyjne Jaskry. W składzie prezydium Sesji zasiadał prof. dr hab. Jerzy Nawrocki.

19.07.2021

  • Technika odwróconego płatka, witrektomia
  • Technika odwróconego płatka, witrektomia
  • Technika odwróconego płatka, witrektomia

„Technika odwróconego płatka” jako metoda operacyjna, stosowana do zamknięcia otworu w plamce. Wywiad z prof. Jerzym Nawrockim.

ZOBACZ WYWIAD

10.06.2021

Z nieukrywaną radością pragniemy podzielić się z Państwem informacją, że prof. Jerzy Nawrocki został zaproszony po raz czwarty do udziału w Vail Vitrectomy, najbardziej prestiżowym kongresie omawiającym problematykę schorzeń siatkówki. W pracach nad prezentacją, która zostanie wygłoszona podczas Vail Vitrectomy 2022 brały udział także dr Zofia Nawrocka oraz prof. Zofia Anna Nawrocka.

Inicjatorem - organizowanych raz na trzy lata - spotkań nazywanych Vail Vitrectomy był dr Robert Machemer, określany często mianem "ojca nowoczesnej chirurgii siatkówki", ponieważ jako pierwszy w historii okulistyki wykonał zabieg witrektomii.

Do dziś prof. Jerzy Nawrocki jest jedynym Polakiem, który został zaproszony do udziału w kongresie, a podczas najbliższej jego edycji wygłosi prezentację poświęconą najnowszym technikom leczenia wcześniej nieuleczalnych chorób plamki (miejsca najlepszego widzenia).
Wyjątkowości temu wyróżnieniu dodaje fakt, iż o kwalifikacji pracy do udziału w kongresie decyduje komisja selekcyjna składająca się z najwybitniejszych lekarzy okulistów z całego świata. Zespół ten wybiera jedynie sto prac dotyczących nowatorskiej chirurgii siatkówkowej, które nie były do tej pory prezentowane na żadnym międzynarodowym kongresie ani nie zostały nigdzie opublikowane.

Serdeczne gratulacje dla całego zespołu!

  • Vail Vitrectomy 2022
  • Vail Vitrectomy 2019
  • Vail Vitrectomy 2019
  • Vail Vitrectomy 2019

30.05.2021

X Mistrzostwa Krótkiej Gry - WYNIKI

W dniu 30.05.2021 rozegrano X Mistrzostwa Krótkiej Gry A&A Golf Club. Mistrzem krótkiej gry został Adrian Jędrzejewski, który w dogrywce pokonał Amandę Majsterek, a trzecie miejsce zajął Jarek Kusideł. Mistrzem krótkiej gry w klasyfikacji netto został Zbigniew Pikulski, przed Jarosławem Kusidłem i Bartoszem Troczyńskim.

W klasyfikacji stableford najlepszy okazał się Zbigniew Pikulski, który w ten sposób zdobył nagrodę główną - pobyt w Dubaju!

23.05.2021

Jak podają statystyki, jaskra to na świecie problem około 70 milionów osób. W Polsce dotyka około 800 tysięcy, z czego leczy się około dziesięciu procent. Nieleczona jaskra prowadzi do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego i w konsekwencji do całkowitej utraty widzenia.
To podstępna choroba, która zaczyna się bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza okulisty.
 
Przy naszej Klinice działa Instytut Leczenia Jaskry, a nasi lekarze regularnie angażują się w inicjatywy popularyzujące wiedzę na temat tej choroby, czego dowodem może być dyplom uznania, który otrzymaliśmy niedawno od Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
 
Drodzy Pacjenci, pamiętajcie, że wczesne wykrycie i leczenie jaskry może uratować Twój wzrok!

 

15.05.2021

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr hab. n. med. Wojciecha Krajewskiego. 
Pan Profesor przez dziesięć lat kierował w Klinice Jasne Błonia zespołem anestezjologicznym.
Żegnamy wspaniałego Człowieka, wybitnego Lekarza i naszego Przyjaciela, a Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy serdecznego współczucia.